Jak ćwiczyć koncentrację?

Niewiele mówi się o sztuce koncentracji. Nie uczono nas tego w szkole. Za to często słyszeliśmy: skup się, skoncentruj się. Co to właściwie znaczy? Jak posiąść tę sztukę, by służyła nam na co dzień? Tego dowiesz się z poniższego tekstu.

Gwoli definicji, w języku angielskim skupienie i koncentracja oznaczają trochę co innego. Skupienie (focus) dotyczy perspektywy długoterminowej: skupiasz się na celu, do którego dążysz; podczas gdy koncentracja (concentration) jest krótkoterminowa – koncentrujesz się na zadaniach, które przybliżają Cię do celu, ale wykonujesz je tu i teraz. Potrzebna jest więc i świadomość celu, i kroki pośrednie do niego. W języku polskim koncentracja i skupienie są właściwie synonimami. I tak też je traktuję.

Jak można być skoncentrowanym, zapytasz, gdy o Twoją uwagę codziennie walczą miliony stron, ekranów, nagłówków, reklam? Jak można mówić o koncentracji, gdy na każdym kroku jesteś bombardowany masą informacji? Z powodu problemów z koncentracją gorzej nam idzie nauka, popełniamy więcej błędów, szybciej się męczymy, bardziej stresujemy i jesteśmy nieefektywni. Na szczęście koncentrację możemy wyćwiczyć.

Polecane książki
Noreena Hertz „Oczy szeroko otwarte”
 

Komentarze

komentarzy

Odpowiedz