Każdy z nas od czasu do czasu osiąga lub może osiągać stan, podczas którego możliwe staje się przekraczanie własnych ograniczeń. W spontaniczny, naturalny sposób wpadamy wówczas na świetne rozwiązania, uczymy się kreatywnego rozwiązywania problemów. Ty też zapewne nieraz jesteś we flow, ale być może o tym nie wiesz.

​Flow to z angielskiego „przepływ”. Oznacza długotrwałe utrzymywanie uwagi w pełnej koncentracji. Osoby, które tego stanu doświadczają, opisują go także jako uniesienie, pasję, ekstazę, uskrzydlenie. Towarzyszą mu radość, spontaniczność, kreatywność i spełnienie. Osoba przebywająca w stanie przepływu zdaje się nie zauważać świata dookoła, a nawet potrzeb własnego ciała. Na wiele godzin może np. zapomnieć o głodzie.

Dobrym przykładem stanu flow jest, w idealnym świecie, akt seksualny. Dwie kochające się osoby dostrajają się do siebie na tak głębokim poziomie, że wzajemnie wzmacniają stan przepływu. Kochankowie są skoncentrowani tylko na sobie nawzajem i odczuciach drugiej osoby. Zapominając o sobie samych, tracą poczucie czasu i całkowicie zanurzają się w przyjemności, którą cechuje czysta radość czy wręcz upojenie.

Polecane książki
Mihaly Csikszentmihalyi „Przepływ”
 

Komentarze

komentarzy

Odpowiedz